DF57-3P-1.2V(21) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 23 879
Datasheet
Connector Header Surface Mount 3 position 0.047" (1.20mm)
DF57-3P-1.2V(21)
DigiKey Part Number
H11895TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF57-3P-1.2V(21)
Description
CONN HEADER SMD 3POS 1.2MM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Swing Lock
Series
Insulation Height
0.055" (1.40mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Shape
Rectangular
Part Status
Obsolete
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Blade
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions
Features
Solder Retention
Number of Rows
1
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C