DF51K-26DS-2C(800)
DF51K-26DS-2C(800)
Hirose Electric Company DF51K Wire-to-Board Connector | Datasheet Preview
DF51K-26DS-2C(800)
DigiKey Part Number
26-DF51K-26DS-2C(800)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF51K-26DS-2C(800)
Description
CONN RCPT HSG 26POS 2.00MM
Detailed Description
26 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
DF51K-26DS-2C(800) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Fastening Type
Locking Ramp
Part Status
Active
Color
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.079" (2.00mm)