DF51K-16DP-2DSA(800)
DF51K-16DP-2DSA(800)
DF51K Series Connectors
DF51K-16DP-2DSA(800)
DigiKey Part Number
26-DF51K-16DP-2DSA(800)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF51K-16DP-2DSA(800)
Description
CONN HDR 2MM DUAL TIN PCB 16POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
DF51K-16DP-2DSA(800) Models
Category
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Mfr
Insulation Height
0.331" (8.40mm)
Packaging
Bag
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C