DF50A-12P-1V(51)
DigiKey Part Number
H12061TR-ND - Tape & Reel (TR)
H12061CT-ND - Cut Tape (CT)
H12061DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF50A-12P-1V(51)
Description
CONN HEADER SMD 12POS 1MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 12 position 0.039" (1.00mm)
EDA/CAD Models
DF50A-12P-1V(51) Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Insulation Height
0.278" (7.06mm)
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Post
Gold
Part Status
Active
Contact Material
Brass
Connector Type
Insulation Material
Polyester
Contact Type
Male Blade
Features
Solder Retention
Pitch - Mating
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Positions
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Rows
1
Insulation Color
Black
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
1A
Style
Voltage Rating
100V
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Mated Stacking Heights
7.35mm