DF40TC-50DS-0.4V(58)
DigiKey Part Number
26-DF40TC-50DS-0.4V(58)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF40TC-50DS-0.4V(58)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF40TC-50DS-0.4V(58)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40TC-50DS-0.4V(58)
Description
CONN 0.4MM RCPT SMD 50POS
Detailed Description
50 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Mated Stacking Heights
1.5mm
Number of Positions
50
Height Above Board
0.057" (1.45mm)
Pitch
0.016" (0.40mm)