DF40TC-40DS-0.4V(51)
DigiKey Part Number
26-DF40TC-40DS-0.4V(51)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF40TC-40DS-0.4V(51)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF40TC-40DS-0.4V(51)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40TC-40DS-0.4V(51)
Description
CONN 0.4MM RCPT SMD 40POS
Detailed Description
40 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Mated Stacking Heights
1.5mm
Number of Positions
40
Height Above Board
0.057" (1.45mm)
Pitch
0.016" (0.40mm)