DF40TC-10DP-0.4V(51)
DigiKey Part Number
26-DF40TC-10DP-0.4V(51)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF40TC-10DP-0.4V(51)CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40TC-10DP-0.4V(51)
Description
FPC TO BOARD CONNECTOR, 0.4MM PI
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Pick and Place, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.045" (1.14mm)
Number of Positions
10
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)