Image for DF40JC-20DP-0.4V(53) is not available
DF40JC-20DP-0.4V(53)
DigiKey Part Number
DF40JC-20DP-0.4V(53)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40JC-20DP-0.4V(53)
Description
CONN PLUG 20POS SMD GOLD
Detailed Description
20 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF40JC-20DP-0.4V(53) Models
Mated Stacking Heights
2mm
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.045" (1.14mm)
Number of Positions
20
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)