DF40HC-3.5--80DS-0.4V-51
DF40HC-3.5--80DS-0.4V-51
DF40HC(3.5)-80DS-0.4V(51)
DigiKey Part Number
H11997TR-ND - Tape & Reel (TR)
H11997CT-ND - Cut Tape (CT)
H11997DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40HC(3.5)-80DS-0.4V(51)
Description
CONN RCPT 80POS SMD GOLD
Detailed Description
80 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF40HC(3.5)-80DS-0.4V(51) Models
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mated Stacking Heights
3.5mm
Height Above Board
0.134" (3.40mm)
Number of Positions
80
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)