DF40GT-10DP-0.4V(51)
DigiKey Part Number
26-DF40GT-10DP-0.4V(51)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF40GT-10DP-0.4V(51)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF40GT-10DP-0.4V(51)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40GT-10DP-0.4V(51)
Description
PLUG, 0.4 MM PITCH, 1.5 MM HEIGH
Detailed Description
10 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Features
Pick and Place, Solder Retention
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.045" (1.14mm)
Number of Positions
10
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)