DF40GL-44DS-0.4V(51) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Image for DF40GL-44DS-0.4V(51) is not available
DF40GL-44DS-0.4V(51)
DigiKey Part Number
DF40GL-44DS-0.4V(51)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40GL-44DS-0.4V(51)
Description
CONN RCPT 44POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
EDA/CAD Models
DF40GL-44DS-0.4V(51) Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Shielded, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
1.5mm
Number of Positions
44
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)