DF37NB-30DS-0.4V(51)
DigiKey Part Number
H11851TR-ND - Tape & Reel (TR)
H11851CT-ND - Cut Tape (CT)
H11851DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF37NB-30DS-0.4V(51)
Description
CONN RCPT 30POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF37NB-30DS-0.4V(51) Models
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
2.00µin (0.051µm)
Mated Stacking Heights
0.98mm
Number of Positions
30
Height Above Board
0.038" (0.97mm)
Pitch
0.016" (0.40mm)