DF37C-24DP-0.4V(53)
DigiKey Part Number
H11843TR-ND - Tape & Reel (TR)
H11843CT-ND - Cut Tape (CT)
H11843DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF37C-24DP-0.4V(53)
Description
CONN HDR 24POS SMD GOLD
Detailed Description
24 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF37C-24DP-0.4V(53) Models
Mated Stacking Heights
0.98mm
Height Above Board
0.030" (0.75mm)
Number of Positions
24
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)