DF37C-20DP-0.4V(51) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
20 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
DF37C-20DP-0.4V(51)
DigiKey Part Number
DF37C-20DP-0.4V(51)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF37C-20DP-0.4V(51)
Description
CONN HDR 20POS SMD GOLD
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DF37C-20DP-0.4V(51) Models
Mated Stacking Heights
0.98mm
Height Above Board
0.030" (0.75mm)
Number of Positions
20
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)