DF36-40P-0.4SD(55)
DigiKey Part Number
DF36-40P-0.4SD(55)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF36-40P-0.4SD(55)
Description
CONN PLUG 40POS SOLDER 42-46AWG
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Rectangular Plug Connector Solder Gold 42-46 AWG
EDA/CAD Models
DF36-40P-0.4SD(55) Models
Category
Number of Rows
1
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Fastening Type
Latch Holder
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cable Termination
Solder
Part Status
Active
Wire Type
Discrete
Connector Type
Plug
Wire Gauge
42-46 AWG
Contact Type
Outer Shroud Contact
Contact Finish
Gold
Number of Positions
40
Color
Natural
Pitch
0.016" (0.40mm)