DF36-20P-0.4SD(51)
DigiKey Part Number
26-DF36-20P-0.4SD(51)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF36-20P-0.4SD(51)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF36-20P-0.4SD(51)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF36-20P-0.4SD(51)
Description
CONN PLUG 20POS SOLDER 42-46AWG
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Rectangular Plug Connector Solder Gold 42-46 AWG
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF36-20P-0.4SD(51) Models
Category
Number of Rows
1
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Fastening Type
Latch Holder
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Cable Termination
Solder
Part Status
Active
Wire Type
Discrete
Connector Type
Plug
Wire Gauge
42-46 AWG
Contact Type
Outer Shroud Contact
Contact Finish
Gold
Number of Positions
20
Color
Natural
Pitch
0.016" (0.40mm)