DF33C-4P-3.3DSA(24)
DigiKey Part Number
H122483-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF33C-4P-3.3DSA(24)
Description
CONN HEADER VERT 4POS 3.3MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 4 position 0.130" (3.30mm)
EDA/CAD Models
DF33C-4P-3.3DSA(24) Models
Category
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Mfr
Insulation Height
0.453" (11.50mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Tray
Contact Finish - Mating
Tin
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Number of Positions
Features
Board Guide
Number of Rows
1
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
White
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Voltage Rating
500V
Termination
Solder
Mated Stacking Heights
17.6mm