DF3-12S-2DSA(25)
DigiKey Part Number
HR2040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF3-12S-2DSA(25)
Description
CONN RCPT 12POS 0.079 TIN PCB
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Tin
EDA/CAD Models
DF3-12S-2DSA(25) Models
Category
Contact Finish Thickness - Mating
78.7µin (2.00µm)
Mfr
Insulation Color
Black
Series
Insulation Height
0.232" (5.90mm)
Packaging
Tube
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Female Socket
Contact Finish - Post
Tin
Style
Board to Board or Cable
Mated Stacking Heights
6.6mm, 7.5mm
Number of Positions
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
30VAC