DF22-3P-7.92DSA(53)
DF22-3P-7.92DSA(53)
DF22-3P-7.92DSA(53)
DigiKey Part Number
26-DF22-3P-7.92DSA(53)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF22-3P-7.92DSA(53)
Description
CONN HEADER VERT 3POS 7.92MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 3 position 0.312" (7.92mm)
EDA/CAD Models
DF22-3P-7.92DSA(53) Models
Category
Contact Length - Post
0.146" (3.70mm)
Mfr
Insulation Height
0.713" (18.10mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Bag
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions
Features
Board Guide, Board Lock
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Beige
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
Varies by Wire Gauge
Mounting Type
Voltage Rating
1000VAC/DC
Termination
Solder
Contact Finish Thickness - Post
8.00µin (0.203µm)
Fastening Type
Latch Holder
Base Product Number
Contact Length - Mating
0.354" (9.00mm)