DF20A-50DS-1C
DigiKey Part Number
H3147-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF20A-50DS-1C
Description
CONN RCPT HSG 50POS 1.00MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Beige 0.039" (1.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF20A-50DS-1C Models
Category
Number of Rows
2
Mfr
Row Spacing
0.039" (1.00mm)
Series
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bag
Contact Termination
Crimp
Part Status
Active
Color
Beige
Connector Type
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.039" (1.00mm)