DF1BZ-2P-2.5DS
DF1BZ-2P-2.5DS
DF1BZ-2P-2.5DS
DigiKey Part Number
H10999-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF1BZ-2P-2.5DS
Description
CONN HEADER R/A 2POS 2.5MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 2 position 0.098" (2.50mm)
EDA/CAD Models
DF1BZ-2P-2.5DS Models
Category
Contact Length - Mating
0.177" (4.50mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.142" (3.60mm)
Series
Insulation Height
0.224" (5.69mm)
Packaging
Bag
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Voltage Rating
150V