DF1BZ-26DP-2.5DS
DigiKey Part Number
H11036-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF1BZ-26DP-2.5DS
Description
CONN HEADER R/A 26POS 2.5MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 26 position 0.098" (2.50mm)
EDA/CAD Models
DF1BZ-26DP-2.5DS Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.177" (4.50mm)
Series
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Insulation Height
0.339" (8.61mm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Voltage Rating
150V