DF1BZ-24DP-2.5DSA
DigiKey Part Number
H11052-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF1BZ-24DP-2.5DSA
Description
CONN HEADER VERT 24POS 2.5MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 24 position 0.098" (2.50mm)
EDA/CAD Models
DF1BZ-24DP-2.5DSA Models
Category
Contact Length - Mating
0.177" (4.50mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.142" (3.60mm)
Series
Overall Contact Length
0.417" (10.60mm)
Packaging
Bag
Insulation Height
0.374" (9.50mm)
Number of Rows
2
Features
Keying Slot
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Voltage Rating
250V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
14mm