DF1BZ-10P-2.5DSA
DigiKey Part Number
H10990-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF1BZ-10P-2.5DSA
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.098" (2.50mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF1BZ-10P-2.5DSA Models
Category
Contact Length - Post
0.142" (3.60mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.417" (10.60mm)
Series
Insulation Height
0.374" (9.50mm)
Packaging
Bag
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Rows
1
Features
Keying Slot
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Insulation Color
White
Mounting Type
Voltage Rating
250V
Termination
Solder
Mated Stacking Heights
14mm
Fastening Type
Push-Pull
Base Product Number
Contact Length - Mating
0.177" (4.50mm)