DF1B-2P-2.5DS(25) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 11 791
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 11 271
Datasheet
JST Sales America Inc.
JST Sales America Inc.
Connector Header Through Hole, Right Angle 2 position 0.098" (2.50mm)
DF1B-2P-2.5DS(25)
DigiKey Part Number
DF1B-2P-2.5DS(25)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF1B-2P-2.5DS(25)
Description
CONN HEADER R/A 2POS 2.5MM
Detailed Description
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.177" (4.50mm)
Series
Contact Length - Post
0.142" (3.60mm)
Packaging
Bag
Insulation Height
0.224" (5.69mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
1
Features
Keying Slot
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Insulation Color
White
Mounting Type
Voltage Rating
250V