DF14-8S-1.25C(10)
DigiKey Part Number
26-DF14-8S-1.25C(10)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF14-8S-1.25C(10)
Description
CONN RCPT HSG 8POS 1.25MM
Detailed Description
8 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Beige 0.049" (1.25mm)
EDA/CAD Models
DF14-8S-1.25C(10) Models
Category
Pitch
0.049" (1.25mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bag
Contact Termination
Crimp
Part Status
Active
Color
Beige
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C