DF13C-2P-1.25V(75)
DigiKey Part Number
H126461-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF13C-2P-1.25V(75)
Description
CONN HEADER SMD 2POS 1.25MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 2 position 0.049" (1.25mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF13C-2P-1.25V(75) Models
Category
Insulation Height
0.189" (4.80mm)
Mfr
Contact Shape
Square
Series
Contact Finish - Mating
Tin
Packaging
Tube
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Part Status
Obsolete
Contact Finish - Post
Tin
Connector Type
Contact Material
Brass
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Pitch - Mating
Features
Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Beige
Style
Current Rating (Amps)
1A
Shrouding
Shrouded - 3 Wall
Voltage Rating
150V