DF13A-11P-1.25H(51)
DigiKey Part Number
H121948TR-ND - Tape & Reel (TR)
H121948CT-ND - Cut Tape (CT)
H121948DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF13A-11P-1.25H(51)
Description
CONN HEADER SMD R/A 11POS 1.25MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 11 position 0.049" (1.25mm)
EDA/CAD Models
DF13A-11P-1.25H(51) Models
Insulation Height
0.142" (3.60mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
1A
Voltage Rating
150V