DF13-3P-1.25DSA(50)
DigiKey Part Number
H3306-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF13-3P-1.25DSA(50)
Description
CONN HEADER VERT 3POS 1.25MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 3 position 0.049" (1.25mm)
Category
Fastening Type
Detent Lock
Mfr
Contact Length - Post
0.091" (2.30mm)
Series
Insulation Height
0.169" (4.30mm)
Packaging
Tube
Contact Shape
Square
Part Status
Obsolete
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Beige
Style
Current Rating (Amps)
1A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
150V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
5.3mm