DF12B-50DS-0.5V(86) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 10 695
Datasheet
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 7 857
Datasheet
50 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
DF12B-50DS-0.5V(86)
DigiKey Part Number
H11766TR-ND - Tape & Reel (TR)
H11766CT-ND - Cut Tape (CT)
H11766DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF12B-50DS-0.5V(86)
Description
CONN RCPT 50POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DF12B-50DS-0.5V(86) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
3.5mm, 4mm, 5mm
Number of Positions
50
Height Above Board
0.106" (2.70mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)