DF11Z-18DS-2V(50)
DigiKey Part Number
H10220-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF11Z-18DS-2V(50)
Description
CONN RCPT 18POS 0.079 GOLD SMD
Customer Reference
Detailed Description
18 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold
Category
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Insulation Height
0.234" (5.95mm)
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights
7.55mm, 8.2mm
Current Rating (Amps)
2A
Voltage Rating
250V
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)