DF11CZ-26DP-2V(27)
DigiKey Part Number
H124557TR-ND - Tape & Reel (TR)
H124557CT-ND - Cut Tape (CT)
H124557DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF11CZ-26DP-2V(27)
Description
CONN HEADER SMD 26POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 26 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
DF11CZ-26DP-2V(27) Models
Category
Fastening Type
Detent Lock
Mfr
Insulation Height
0.283" (7.19mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Tin
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Number of Positions
Features
Pick and Place, Solder Retention
Number of Rows
2
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Beige
Style
Current Rating (Amps)
2A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
250V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
8.2mm, 8.45mm, 9.55mm