DF11C-30DP-2V(57)
DigiKey Part Number
H124548TR-ND - Tape & Reel (TR)
H124548CT-ND - Cut Tape (CT)
H124548DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF11C-30DP-2V(57)
Description
CONN HEADER SMD 30POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 30 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
DF11C-30DP-2V(57) Models
Category
Fastening Type
Detent Lock
Mfr
Insulation Height
0.283" (7.19mm)
Series
Contact Shape
Square
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Material
Brass
Contact Type
Male Pin
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
2A
Style
Voltage Rating
250V
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Mated Stacking Heights
8.2mm, 8.45mm, 9.55mm