DF11-8DS-2R26(05)
DigiKey Part Number
H123107-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF11-8DS-2R26(05)
Description
CONN RCPT 8POS IDC 26AWG TIN
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Tin 26 AWG
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF11-8DS-2R26(05) Models
Category
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Cable Termination
IDC
Packaging
Bag
Wire Type
Discrete
Part Status
Last Time Buy
Wire Gauge
26 AWG
Connector Type
Receptacle
Features
Closed End
Contact Type
Female Socket
Contact Finish
Tin
Number of Positions
8
Color
Black
Pitch
0.079" (2.00mm)