DF11-22DS-2DSA(05)
DigiKey Part Number
H10177-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF11-22DS-2DSA(05)
Description
CONN RCPT 22POS 0.079 TIN PCB
Detailed Description
22 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Tin
EDA/CAD Models
DF11-22DS-2DSA(05) Models
Category
Contact Finish Thickness - Mating
78.7µin (2.00µm)
Insulation Height
0.244" (6.20mm)
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights
7.8mm, 8.45mm
Number of Positions
Current Rating (Amps)
2A
Voltage Rating
250V
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)