DF1-3P-2.5DS(05)
DigiKey Part Number
H126004-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF1-3P-2.5DS(05)
Description
CONN HEADER R/A 3POS 2.5MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 3 position 0.098" (2.50mm)
EDA/CAD Models
DF1-3P-2.5DS(05) Models
Category
Contact Length - Mating
0.177" (4.50mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Series
Insulation Height
0.236" (6.00mm)
Packaging
Bag
Contact Shape
Square
Part Status
Obsolete
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Rows
1
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Brown
Shrouding
Shrouded - 1 Wall
Current Rating (Amps)
3A
Mounting Type
Voltage Rating
250V