CX90BW1-24P | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CX90BW1-24P |
Description | RECEPTACLE, 24POS., USB TYPE-C C |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | USB-C (USB TYPE-C) USB 4.0 Receptacle Connector 24 Position Surface Mount, Right Angle |
Datasheet | Datasheet |
Category | Termination Solder |
Manufacturer Hirose Electric Co Ltd | Ingress Protection IPX4 - Waterproof |
Series | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Number of Ports 1 |
Part Status Active | Current Rating (Amps) 5A |