CX90B2-24P
CX90B2-24P
CX90B2-24P
DigiKey Part Number
26-CX90B2-24PTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-CX90B2-24PCT-ND - Cut Tape (CT)
26-CX90B2-24PDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CX90B2-24P
Description
INTERFACE
Detailed Description
USB-C (USB TYPE-C) USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed + (USB 3.1)) Receptacle Connector 24 Position Surface Mount, Right Angle; Through Hole
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
5A