CX80B2-24P
DigiKey Part Number
26-CX80B2-24PTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-CX80B2-24PCT-ND - Cut Tape (CT)
26-CX80B2-24PDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CX80B2-24P
Description
CONN RCPT USB3.2 TYPE C SMT VERT
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
USB-C (USB TYPE-C) USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed + (USB 3.1)) Receptacle Connector 24 Position Surface Mount, Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CX80B2-24P Models
Category
Termination
Solder
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Number of Ports
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current Rating (Amps)
0.25A, 1.25A
Part Status
Active
Voltage - Rated
20VDC