BM24-24DP/2-0.35V(53)
DigiKey Part Number
H124925TR-ND - Tape & Reel (TR)
H124925CT-ND - Cut Tape (CT)
H124925DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BM24-24DP/2-0.35V(53)
Description
CONN HDR 24POS SMD GOLD
Customer Reference
Detailed Description
26 (24 + 2 Power) Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BM24-24DP/2-0.35V(53) Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Last Time Buy
Mated Stacking Heights
0.8mm
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.026" (0.65mm)
Number of Positions
26 (24 + 2 Power)
Base Product Number
Pitch
0.014" (0.35mm)