A3C-24DA-2DSA(71) is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Sullins Connector Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Samtec Inc.
In Stock: 25
Datasheet
24 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
A3C-24DA-2DSA(71)
DigiKey Part Number
H10900-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A3C-24DA-2DSA(71)
Description
CONN RCPT 24POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
EDA/CAD Models
A3C-24DA-2DSA(71) Models
Insulation Height
0.165" (4.20mm)
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights
5.1mm, 6mm
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A
Voltage Rating
200VAC
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)