A3A-32DA-2SV(71)
DigiKey Part Number
H10981-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A3A-32DA-2SV(71)
Description
CONN RCPT 32POS 0.079 GOLD SMD
Detailed Description
32 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
A3A-32DA-2SV(71) Models
Insulation Height
0.165" (4.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Female Socket
Mated Stacking Heights
5.1mm, 6mm
Style
Board to Board or Cable
Current Rating (Amps)
1A
Voltage Rating
200VAC
Pitch - Mating
Applications
General Purpose, Telecommunications
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)