A1-12D-2.54C
DigiKey Part Number
H122995-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A1-12D-2.54C
Description
CONN SOCKET HSG 12POS 2.54MM
Detailed Description
12 Rectangular Connectors - Housings Socket Black 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
A1-12D-2.54C Models
Mfr
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Series
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bag
Contact Termination
Crimp
Part Status
Active
Color
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.100" (2.54mm)