M80-5000000M5-10-333-00-000 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 952-3406-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | M80-5000000M5-10-333-00-000 |
Description | CONN HEADER R/A 10POS 4MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.157" (4.00mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | M80-5000000M5-10-333-00-000 Models |
Category | Fastening Type Threaded |
Mfr | Contact Length - Post 0.138" (3.50mm) |
Series | Insulation Height 0.218" (5.55mm) |
Packaging Tube | Contact Shape Circular |
Part Status Active | Contact Finish - Mating Gold |
Connector Type | Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm) |
Contact Type Male Pin, Power | Contact Material Copper Alloy |
Pitch - Mating | Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled |
Number of Positions | Features Keying Slot, Mating Flange, Mounting Flange, Mounting Hardware |
Number of Rows 1 | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Number of Positions Loaded All | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Style | Insulation Color Black |
Shrouding Shrouded - 4 Wall | Current Rating (Amps) 20A |
Mounting Type | Voltage Rating 800V |