M300-MV30645M1
DigiKey Part Number
952-2523-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M300-MV30645M1
Description
CONN HEADER VERT 6POS 3MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.118" (3.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M300-MV30645M1 Models
Category
Fastening Type
Threaded
Mfr
Contact Length - Post
0.126" (3.20mm)
Series
Insulation Height
0.276" (7.00mm)
Packaging
Tube
Contact Shape
Circular
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
29.5µin (0.75µm)
Contact Type
Male Pin, Power
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Number of Positions
Features
Mating Flange
Number of Rows
2
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Green
Style
Current Rating (Amps)
10A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
600VAC/DC
Mounting Type
Mated Stacking Heights
8.9mm