G125-MV10605M1P
G125-MV10605M1P
Harwin’s Company Overview
G125-MV10605M1P
DigiKey Part Number
952-4108-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-MV10605M1P
Description
CONN HEADER VERT 6POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.049" (1.25mm)
EDA/CAD Models
G125-MV10605M1P Models
Category
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Mfr
Insulation Height
0.193" (4.90mm)
Packaging
Strip
Connector Type
Contact Finish - Post
Features
Mating Flange, Mounting Flange, Pick and Place
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Current Rating (Amps)
2A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
450V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
7.25mm, 7.33mm