G125-32496M1-02-08-02
DigiKey Part Number
952-G125-32496M1-02-08-02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-32496M1-02-08-02
Description
CONN PLUG HSG 12POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 (8 + 4 Power) Rectangular Connectors - Housings Plug Green 0.049" (1.25mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G125-32496M1-02-08-02 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Row Spacing
0.049" (1.25mm)
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Fastening Type
Screw Lock
Part Status
Active
Color
Green
Connector Type
Features
Threaded Inserts, Polarizing Key
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Number of Positions
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Pitch
0.049" (1.25mm)