EJ16146S16
DigiKey Part Number
EJ16146S16-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EJ16146S16
Description
BOX S STL NATURAL 16"L X 14"W
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Box Metal, Stainless Steel Natural Hinged Door, Lid 16.000" L x 14.000" W (406.40mm x 355.60mm) X 6.000" (152.40mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EJ16146S16 Models
Category
Design
Hinged Door, Lid
Mfr
Material
Series
Color
Natural
Packaging
Bulk
Thickness
16 Gauge
Part Status
Active
Features
Interior Panels, Mounting Flange, Stainless Steel Hinges
Container Type
Box
Ratings
Size / Dimension
16.000" L x 14.000" W (406.40mm x 355.60mm)
Shipping Info
Shipped from DigiKey
Height
6.000" (152.40mm)
Weight
21 lbs (9.5 kg)
Area (L x W)
224in² (1445cm²)