1590Z160BK
1590Z160BK
1590Z160BK
DigiKey Part Number
HM3829-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1590Z160BK
Description
BOX ALUM BLACK 6.3"L X 6.3"W
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Box Thick Wall Aluminum Black Cover Included 6.299" L x 6.299" W (160.00mm x 160.00mm) X 3.573" (90.75mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1590Z160BK Models
Category
Design
Cover Included
Mfr
Material
Series
Color
Black
Packaging
Bulk
Thickness
0.080" (2.03mm)
Part Status
Active
Features
Watertight
Container Type
Box
Ratings
Size / Dimension
6.299" L x 6.299" W (160.00mm x 160.00mm)
Shipping Info
Shipped from DigiKey
Height
3.573" (90.75mm)
Weight
4.7 lbs (2.1 kg)
Area (L x W)
39.7in² (256cm²)