1585H15A1
DigiKey Part Number
1585H15A1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1585H15A1
Description
POWER STRIP 48" 15A 15OUT 6'C
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PDU (Power Distribution Unit) Bench, Rack, Wall
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1585H15A1 Models
Category
Overload Protection
Circuit Breaker(s)
Manufacturer
Hammond Manufacturing
Connector - AC Input
NEMA 5-15P
Series
AC Outlets
15
Packaging
Bag
Connector - AC Output
NEMA 5-15R
Part Status
Active
Voltage - Input
120V
Type
PDU (Power Distribution Unit)
Housing Material
Aluminum
Mounting Type
Bench, Rack, Wall
Cord Length
6' (1.83m)
Current - Max
15A